W Polsce bardzo często kupuje się pojazdy na rynku wtórnym. Kierowcy dbają o swoje samochody, aby za kilka lat móc je odsprzedać następnym nabywcom. Taka tendencja powoduje, że istnieje wiele przedsiębiorstw zajmujących się skupem i sprzedażą pojazdów z drugiej ręki. Zjawisko to dotyczy jednak nie tylko pojazdów przeznaczonych do udziału w ruchu drogowym, ale także takich, które używane są podczas prac przemysłowych czy magazynowych. Idealnym przykładem są wózki widłowe. Przedsiębiorca mający na swój użytek halę czy magazyn z pewnością będzie musiał zainwestować również w odpowiedni pojazd służący do przewożenia ładunków, których ciężar przekracza możliwości człowieka. Wybór odpowiednich wózków zwykle ciąży na nas już na samym początku działalności. Warto zatem zastanowić się, na jaki wózek powinniśmy się zdecydować – czy używane warianty mogą się równać z nowymi modelami? A jak to wszystko wygląda cenowo? Aby móc odpowiedzieć sobie na te pytania, należy zapoznać się nieco z sytuacją na rynku tych pojazdów. Szybko może się okazać, że używane tanie wózki widłowe nie muszą wcale oznaczać niskiej jakości.

Na co trzeba zwrócić uwagę podczas wyboru wózka?

Jeśli jesteśmy zainteresowani kupnem wózka widłowego z drugiej ręki, to – tak samo, jak w przypadku nabywania samochodu – musimy zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów mających wpływ na jakość i bezpieczeństwo pracy operatora. Odpowiednikiem samochodowego przebiegu w przypadku wózków jest liczba przepracowanych motogodzin i to na ten wskaźnik zdecydowanie powinniśmy spojrzeć w pierwszej kolejności. Następnie zapoznajmy się z informacjami zawartymi na oryginalnej tabliczce znamionowej (rok produkcji, nr seryjny, udźwig itd.). Oczywiście musimy się też upewnić, czy wyposażenie pojazdu jest kompletne – mowa tutaj o ogumieniu oraz zapewniających bezpieczną pracę widłach. Jak natomiast przygotować się do zakupu, jeśli w grę wchodzi nowy wózek widłowy? Tutaj przede wszystkim powinniśmy stawiać na produkty od zaufanych i sprawdzonych producentów, którzy cieszą się w branży nieposzlakowaną opinią. Jeśli jesteśmy pierwszym nabywcą, to nie musimy się przejmować o stan techniczny, ponieważ ten oczywiście będzie bez zarzutu.

Dlaczego większość firm decyduje się na używane wózki?

Statystyki mówią, że w skali jednego roku niemal sześć tysięcy wózków widłowych trafia na rynek wtórny. Nie da się ukryć, że wielu przedsiębiorców – zwłaszcza na początku swojej działalności – woli decydować się na modele używane. Z czego to wynika? Oczywistym powodem są tutaj względy finansowe, jednak nie tylko one warunkują tę decyzję. Na pewno nie bez znaczenia jest wspomniana popularność nabywania pojazdów z drugiej ręki w Polsce, która powoduje, że zdaniem wielu osób, inwestowanie w nowe maszyny jest po prostu nieopłacalne. Nie brakuje jednak głosów akcentujących liczne problemy podczas szukania sprawnego i zadbanego wózka na rynku wtórnym. W wielu wypadkach musimy decydować się na ustępstwa i kompromisy, co akurat w tym przypadku nie jest pożądane, gdyż może wpłynąć na obniżenie bezpieczeństwa operatora takiego pojazdu. Wózki widłowe sprzedawane są w całej Polsce – Warszawa, Poznań, Wałbrzych czy Rzeszów to tylko kilka przykładów miast, w których je nabędziemy. Jeśli interesuje nas nowy bądź używany sprzęt tego typu, to bez większych problemów powinniśmy znaleźć interesujące oferty. Upewnijmy się tylko, że kupowane przez nas urządzenie jest w pełni sprawne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *